Bademcik Şişmesi ve İltihabı | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Bademcik Şişmesi ve İltihabı

 Bu yazımızda bademcik şişmesi, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı nedenleri, bademcik şişmesi nedenleri, bademcik iltihabı bitkisel tedavisi gibi konuları işleyeceğiz.

Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki tarafında bulunan lenfoid dokulardır. Bunlar vücudumuz da bulunan savunma sistemlerden biridir. Bademcikler vücuda giren mikrop ve bakterileri tutup, onlara karşı savaşmak için antikör denilen maddelerin oluşumunda yer alırlar. Bademcikler her insan da 2 tane bulunur. Bunlar ağzımızın yan taraflarında olduğu için,ağzımızla aldığımız her yiyecek ve nefeste ağzımızın mikroplara karşı korumasını işte bademcikler üstleniyor.

Home-Remedies-for-Tonsillitis-Treatment-Sore-Throat-Treatment

Bademcik şişmesi nedir ?

Bademcik şişmesi vücudumuz da hızlı bir şekilde çoğalan mikropların oluşturduğu bir hastalık olup, bu mikrobun vücudumuzda hızlı bir şekilde yayılması sonucu vücut direncinin düşüreceği gibi beslenme sorunlarını da doğurur. Vücudumuzda ki yabancı maddelere karşı   savunma  gösteren maddelerin, vücut direncini geri kazandırmak için  de bu savunma sistemlerinde çalışması gerekir. Savunma sistemi çalışmadığı sürece yukarıda belirttiğimiz durumlar gerçekleşir.

Bademciklerin şişmesinde ya da iltihaplanmasından dolayı antikorların üretiminde ve fayda sağlamasın da azalmalar olacaktır. Bademcik şişmesinin kişi de meydana getirdiği en büyük olumsuzlukta kişi’nin halsiz olması, kendine yorgun hissetmesi, yutkunma da güçlük çekmesi ve aşırı ateşlenmeye de yol açabilmektedir. Bu hastalığın tedavi aşamasın da doktorların tavsiye ettiği antibiyotikler iyi gelmektedir. Ancak hastalığının iyileşme süresini hızlandırmak isteyen biri bitkisel yollarla tedavi edebilir.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer ?

Hastalıkların tedavisinde yöreden yöreye farklılık gösterir. Mesela hastalanmış kişi için bin bir çözüm yolu sunarız. Hepimiz de gündelik bilgi vardır yani. Bademcik şişmesi için birinin kuru bademi ufalıncaya kadar parçalayıp bunu sabah ve akşam olmak şartıyla birer kaşık yemesi lazım. Bunu düzenli olarak yaparsa eğer kısa bir süre sonra bademcik şişmenin indiğini gözlemleyecektir. Kuru erik yapraklarını da sıcak suyun içinde 10 dk demlendirip daha sonra bir bardağa doldurup gargara yapılmalıdır. Bunu sabah ve akşam olmak üzere 5 kez tekrarlarsanız bademcik şişmeniz kısa sürede inecektir. Adaçayını da aynı şekilde yaparsanız bunun da faydasını göreceksiniz. Çünkü adaçayının için de bulunan bir madde hem boğaz iltihabına hem de bademcik şişmesine olumlu sonuçlar vermektedir. Adaçayını her akşam yatmadan önce bir bardağa doldurup içerseniz daha faydalı olacaktır. Bademcik şişmesine iyi gelecek bir başka bitkisel çay ise şöyledir. Kuru yaban mersinini kaynatılmış suyun içerisine demlendirin ve suyun içerisinden yaban mersinlerini süzerek alın. Geriye kalan suyun içerisine 1 yemek kaşığı dut pekmezi katarak ve karışımınız şurup kıvamına gelene kadar karıştırın. Şurup kıvamına gelen karışımı her gün 3 yemek kaşığı şekilde doldurup içerseniz en kısa zaman da  etkisini göreceksiniz.

tonsi-image

      Bademcik İltihabı Nedir ?

Bademcik iltihabı, vücuda gelen mikroplarla savaştığının göstergesidir. Bu nedenledir ki bademcik iltihaplanır ve bunun sonucunda tedavi edilmelidir. Ağız yoluyla vücuda giren bakteri ve  mikropların bademcik kısmın da birikerek iltihaplanmaya  yani apseye neden olur. Bademcik iltihabı kendisini öncelikle hafif kızarıkla gösterir sonra badecik üzerine beyazlaşma görülür. İşte bu beyazlaşma bademciğin iltihaplandığının göstergesidir.

  Bademcik İltihabının Belirtileri Nedir?

Bademcik iltihabı şu sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Genel olarak belirtirsek:

  • Boğaz ağrısı olur
  • Yiyecekleri yutkunma da zorlanma olur
  • Yutkunurken boğaza bir şey takılma hissi
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Yüksek ateş
  • Kötü bir ağız kokusu
  • Boğaz da ve boyun da şişme olur
  • İltihap nedeniyle seste değişikliğin olması
  • Bunların yanı sıra çocuklar da mide bulantısı ve kusma da görülmektedir.

Bu gibi belirtiler görüldüğü zaman doktora gidilmesi gerekir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.