Astımın Nedenleri ve Belirtileri | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Astımın Nedenleri ve Belirtileri

Astım nasıl geçer sorusundan önce astımın nedenlerine değinmek daha mantıklı olur. Çünkü hastalığın nasıl geçtiği kadar nasıl olduğu ve belirtileri de önemlidir. Önce hastalığı tanımak gerekir. Yani astım nedir ? Astım; solunum yollarının, mikrobik olmayan iltihaplanmalar nedeniyle daralması ve kronik bir akciğer rahatsızlığıdır.

Astım Belirtileri

Astım hastalığının bir takım belirtileri vardır. Şimdi sizlere onlardan bahsedelim. Astım düzenli ataklar halinde baş göstermektedir. Nefes darlığı, göğüste oluşan sıkışmalar, hırıltılı ve zorlu soluklar, öksürük, zorlu bir şekilde çıkan koyu renkli balgamlar. Astımı olan kişilerde genellikle alerjik rinit, sinüzit, egzama ve göz alerjileri de görülmektedir. Hastalarda oluşan ataklar genellikle gecenin geç saatlerinde ve sabahın erken saatlerinde gelmektedir. Bu nedenle hastalar bu ataklara sürekli hazırlıklı olmalılardır. Atak sırasında doktora giden bir kişi için astım tanısı koymak daha kolaydık fakat atak dışında bulgulardan ve tanılardan teşhise yaklaşan doktor birkaç test isteyerek tanıyı rahatlıkla koyabilir. Kısaca astımın belirtileri bunlardır.

Asthama-symptoms1

Astımı etkileyen faktörlere biraz değinelim. Sigara dumanı ve toza maruz kalmak. Bazı ilaçlar, reflü, Evcil hayvanlar, küf mantarları, polenler, çocukluk dönemlerinde ev tozu akarlarına maruz kalma, parfüm, yemek kokusu ve deterjan kokusu gibi ağır kokular, aspirin gibi ilaçlar, alerjik reaksiyon oluşturacak ilaçlar, aşırı yorgunluklar, göğüs hastalıkları, kimyasal dumanlar ve egzersizler. Az evvel saydığım sebepler bir astım hastasını çok çabuk tetikler ve astım krizi yaşanmasına gelmesine sebep olur.

Astım Tedavisi

Gelelim astım nasıl geçer sorusunun cevabına. Astım tamamen geçmese de bir takım önerilerle etkileri kontrol altına alınabilir. Sigara içilmemesi. Etrafınızda sigaran kişiler varsa onları uyarın. Toz geçirmeyen kılıfları kullanınız. Yastıklarınızı en az beş yılda bir yenileyiniz. Klima kullanmayınız eğer klima kullanmanız gerekiyorsa filtre taktırın ve bakımını her yıl düzenli yaptırın. Mümkünse sobalı evde oturmayınız ve şömine yakılan ortamlarda bulunmamaya çalışınız. Alerjik mevsimler gelmeden evvel doktorunuza ne gibi önlemler almanız gerektiği konusunda etraflıca danışın. Soğuktan, gripten elinizden geldiğince korunmaya çalışarak mutlaka grip aşısı olmaya çalışın. Yeterince dinlenmenize ve beslenme düzenine dikkat ediniz. Astım tetiklemesi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Doktorunuza başvurarak sizin astımınızı nelerin tetiklediğini, nelerden etkilendiğinizi detaylıca öğrendikten sonra onlara dikkat ederek hayatınıza kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Astımın Bitkisel Tedavisi

1- On tane karanfil, on tane karabiber, altı tane zencefil, beş tane tarçın, bir tutam ısırgan otu ve bir tutam ayva yaprağı iki litre suya ilave edilir. Bu su on on beş dakika kaynatılır. Otuz dakika demlendikten sonra suyu süzülür. Günde üç bardak içilmelidir. İçmeden önce biraz ısıtılmalıdır ve içine az miktar bal eklenip tüketilmelidir.

2- Bir bardak kaynayan suya on gram ısırgan yaprağı koyulur. On dakika beklendikten sonra içilir. Günde 3-4 kez içilmelidir.

Asthma-Market

3- Öksürükotu çayı yapılıp günde 2-3 bardak içilmelidir. Ek olarak öksürükotuna sinirli ot ve kekik de ilave edilebilir.

4- Bir bardak soğuk suya beş gram ayva yaprağı koyulur ve on dakika kaynatılır. Günde 2-3 bardak içilir.

5- Astıma ne iyi gelir ?  Kafein içerek her yiyecek içecek astıma iyi gelir ve kurtulmaya yardımcı olur. Kahve, çay, kakao, çikolata gibi ürünler tüketilmelidir. Kafeinli her gıda anti astım özelliğindedir. Kafeinin içerisinde ki bazı kimyasal içeriklerin bronşları açtığı kanıtlanmıştır. Fakat kafeinin de bazı zararları vardır. Uykuları kaçırır ve sinirleri yükseltir. Bu nedenle bu kafeinli gıdalar doğru zamanda ve az miktarda alınmalıdır.

NOT : Astımın bitkisel tedavisi yöntemleri Ahmet Maranki’nin Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler isimli kitabından alınmıştır.

Astım hastalığı olan kişiler genellikle sprey türü ilaçlar kullanarak kriz sırasında rahatlıyorlar. Dünyanın hemen hemen her yerinde bu spreyler kullanılıyor. Çünkü kriz anında bu sprey solunum yollarının tıkandığı yere kadar ulaşıp nefes almada kolaylık sağlıyor. İnsanlar genellikle bu astım hastalıklarını kontrol altına alamayacaklarını sanarak sürekli astım krizi gelecek korkusu ile yaşamaktadırlar. Fakat yanlış bilmektedirler. Hastaneye gidip düzenli yaptıracakları testler ile astım krizlerini kontrol altına alabilirler. Böylelikle onlarda diğer insanlar gibi hayatlarından hiç ödün vermeden ve diğer sağlıklı insanlar gibi eksiksiz yaşayabilirler. Tek yapmaları gereken düzenli kontrollere giderek astım düzeyleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.