Alerji Testi İle Kaşıntı Sebepleri

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenler, rüzgâr ve çiçek kokuları alerji sorunu ile boğuşan çoğu kimse için oldukça sıkıcı ve yorucu olabilmektedir. Bazen hiç dışarı çıkmayarak bu duruma çare bulmaya çalışan alerji hastaları, çeşitli antihistaminik ilaçlar veya soruna doğal bitkilerle çözüm aramaya çalışmaktadır. Çeşitli alerjenlere maruz kaldığında hapşırma, gözde kaşıntı, vücutta kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi bulgularla karşılaşan kişilerin yapması gereken ilk adım konusunda uzman bir doktora giderek alerji testi yaptırmak olmalıdır. Ancak test yaptırmanın en önemli adımı hastalığın öyküsü ve bulgularının doktora iyi bir şekilde aktarılmış olmasıdır. Aksi halde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilmesi muhtemeldir.

alerji testi
alerji testi

Vücudu zararlılara karşı koruyan ve yaşamsal faaliyetlerin yürütülmesinde etkili rol oynayan bağışıklık sistemi, vücuda zarar verebilecek organizma, mikrop ve virüslere karşı cephe alması gerekirken vücuda yararlı bakteri ve dokulara karşı da savaş açabilmektedir. Bu durumda alerji ortaya çıkmaktadır. Alerji testi yaptıran hastalarda görülmüştür ki tek tip bir alerji çeşidi olmamakla birlikte bulgu veren organa göre farklı adlar alabilmektedir. Basit olarak toz, koku gibi alerjenlere tepki veren burun ve gözlerde oluşan çeşidine “ alerjik rinit, saman nezlesi”, akciğerlerde olduğunda “astım”, deride kaşıntılar, döküntüler şeklinde görüldüğünde “egzama, kurdeşen”, bağırsaklarda meydana geldiğinde “besin alerjisi” olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca ilaç kullanımına bağlı alerjiler olduğu gibi hayvan sokmalarına karşı alerjisi bulunan hastalar da bulunmaktadır.

Kişinin neye alerjisi olduğu hangi testler ile anlaşılır? Teknolojinin gelişmesinin paralelinde alerji tespitinde kullanılan testlerde gelişmiş ve daha doğru sonuçlar vermesi sağlanmıştır.

Testler, deri ve kan testleri olmak üzere 2 grupta toplanmaktadır:

alerji testi
alerji testi

Kan testleri

 • Deri testinin uygulanamadığı hastalara, ağır deri reaksiyonları görülen kişilere ve çocuklara uygulanmaktadır.
 • Deri testleri kadar kesin veriler sağlamaz.
 • immunglobulin E (IgE)  antikorunun kandaki düzeyinin test ile ölçülmesi en yaygın kan testlerinden biridir.
alerji testi
alerji testi

Deri testleri

 • Epidermal test: alerji hastalarının açık belirtilere rağmen hangi maddeye karşı alerjisinin olduğu bilinemediği durumlarda yapılan deriye alerjen madde enjekte edilerek yapılmaktadır. Sonuçlar çoğunlukla “polen, ev tozu, gıda ve hayvan tozları” şeklinde olmaktadır. Ancak en fazla alerjiye neden alerjenler birçok çalışmaya göre ev tozu akarları olmaktadır.
 • İntradermal test: epidermal teste benzer şekilde deriye alerjen enjekte edilmesi şeklinde uygulanırken uygulama bulgu vermeyen alerji türlerinde kesin sonuç alabilmek için derinin alt tabakalarına yapılmaktadır.
 • Yama testi: diğer deri testlerinin aksine dakikalar değil 24-72 saat arasında sonuç veren yama testi, alerjenin deriye sürüldükten sonra üzerine steril bant sürülmesi ile uygulanmaktadır. Alerji testi sürecinde test materyallerini yerinden çıkarmamak ve ıslatmamak çok önemli olurken özellikle dokunma egzaması olarak bilinen alerji türünün tanısında kullanılmaktadır.

15 Comments

 1. Hüseyin ÜLKER 6 Haziran 2015
 2. furkan özkasap 6 Haziran 2015
 3. Buse Arıkan 6 Haziran 2015
 4. Ahmet Kaplan 6 Haziran 2015
 5. Mustafa ÇAM 6 Haziran 2015
 6. bedirhan özdemir 6 Haziran 2015
 7. . 6 Haziran 2015
 8. Umut Erdem 6 Haziran 2015
 9. Furkan Özgün 6 Haziran 2015
 10. nuray özdemir 6 Haziran 2015
 11. Barış Geren 6 Haziran 2015
 12. Furkan Kuyumcu 6 Haziran 2015
 13. Ayşegül öksüz 6 Haziran 2015
 14. Andaç Yılmaz 6 Haziran 2015
 15. Gül Bodancı 6 Haziran 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir