Adet Sancısına Ne İyi Gelir ? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Adet Sancısına Ne İyi Gelir ?

Kadınların çoğu adet/regl dönemini sancılı geçirir ama bazılarında bu adet/regl ağrıları fazla yoğun ve şiddetli olabiliyor. Şöyle ki, günlük işlerimizi yaparken dahi zorlanabiliyor, tüm gün yataktan çıkmak istemiyorlar

 Neden Adet/Regl Ağrısı Çekeriz?  

Doktorlar bu ağrıya dismonere diyorlar ve her ay çekilen bu adet/regl ağrılarının sebebini, bu zamanda yaşanan rahim kasılmalarına bağlı olarak, rahime giden oksijen miktarının azalması olarak düşünüyorlar. 18 – 50 yaş aralığındaki her bayan, yani adet/regl olan her bayan veya genç kız adet/regl sancılarından yakınır.  Adet ağrılarının şiddetini, her bayanın farklı boyutta yaşaması ise kişinin psikolojik durumu, genetik özellikleri ve ağrı eşiğinin düşük veya fazla seviyede olmasıyla alakalı. Fakat bu bir gerçek ki; hiç doğum yapmamış, sigara içen, alkol kullanan, fazla kilolu kadınlar, bu dönemi diğer kadınlara göre daha sıkıntılı geçirebiliyorlar. Tüm bu olaylara ek olarak bazı hastalıklar da adet sancılarının yoğunlaşmasına sebep olabiliyor. Örneğin bazı rahim urları gibi, miyom,  endometriyozis gibi, çikolata kisti gibi , vajinal bir enfeksiyon gibi , ria (spiral) ve rahim ağzı daralmaları gibi bazı hastalıklar bu ağrıların artmasına neden olabiliyor. Bu sebeple, adet/regl dönemini fazla ağrılı geçiriyorsanız, bu ağrılar gündelik ,iş ve sosyal yaşamınızı olumsuz etkilemeye başladıysa şayet, ilk olarak bir hekime muayene olmalısınız. Şayet bir hastalık sebebiyle çok ağrı yaşıyorsanız, tedaviden sonra rahatlayacaksınız. Fakat herhangi sağlık probleminiz yoksa bazı tekniklerle ağrıları hafifletebilir, az-çok rahatlayabilirsiniz.

regl sancisi

Adet/Regl sancısına Ne iyi Gelir? 

Peki, nedir bu basit yöntemler?  Ne yapsam , Ne yesem dE biraz rahatlasam diyenlerdenseniz! Aşağıda size önerebileceğimiz tekniklerden biri kesinlikle size de iyi gelecektir.  Şayet bir sağlık problemine bağlı olmayan adet/regl sancıları çekiyorsanız; bazı bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Ek olarak evde uygulanabilecek olan bazı basit teknikler de adet/regl sancılarınıza iyi gelecek, en azından sancınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

 Adet/Regl Sancısı İçin Önerilen Yöntemler Nelerdir?

Karnınızın alt bölgenize elinizle oval hareketler ile masajlar yapabilirsiniz,

Ayaklarınızın altına ufak bir yastık koyarak yatın,

Karnınızın alt bölgenizi sıcak tutmaya çalışın,

Sıcak bir banyo yapın,

Hafif ve yağsız yemekler tüketin,

Ağır yük kaldırmayın, bedeninizi fiziksel olarak zorlamayın,

Vitamin ve mineral takviyesi yapın (özellikle E vitamini ve  omega 3)

Sıcak içecekler, bilhassa kimi bitki çayları tüketin (papatya çayı gibi)

Çay kahve vb. içmemeye çalışın.

ön

Adet/regl Sancısı İçin Önerilen Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Yaban Mersini Çayı : Kas gevşetici özelliği olan yaban mersini adet/regl sancıları için önerilen bitkiler arasındadır.

Ahududu Çayı : Yapılan araştırmalar ahududunun döl yatağını gevşeterek, adet/regl sancılarını yarı yarıya azalttığını gösteriyor. Ahududu çayı tüketebilirsiniz

Zencefil Çayı : Aynı şekilde zencefil de ağrı kesici ve krampları azaltıcı etkiye sahip bir bitkidir. Günde 2 veya 3 bardak zencefil çayı tüketmek ağrınızı azaltacaktır.

Papatya Çayı : Adet/regl döneminde yaşanan kasılmalara karşı papatya çayı da tüketebilirsiniz. Günde 2 ya da  3 bardak tüketebileceğiniz papatya çayının tek yan etkisi uykunuzu getirebilecek olmasıdır.

Hayıt Çayı : Adet/regl döneminde göğüslerdeki hassasiyeti azaltan özelliğe sahip bir bitki olduğu kanıtlanan hayıt bitkisinin da çayını tüketebilirsiniz ayrıca kapsülleri de satılıyor.

Melisa Çayı : Melisa çayı adet/regl ağrısını azalttığı gibi şişkinliği alır. Fakat aynı zamanda uyku yapar.

Nane Çayı : Nane çayı da ağrılarınızı hafifletici bitki çaylarındandır

Fakat davamlı kullandığınız ilaçlar varsa, tansiyon şeker gibi bir hastalığınız varsa bitki çayı tüketmeden önce  hekiminize danışmanız…

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.