Adaçayı (Salvia) ve Adaçayının Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Adaçayı (Salvia) ve Adaçayının Faydaları

Bu yazımızda Türk insanının en sevdiği şifalı bitkiler arasında sayılan adaçayı hakkında bilgiler vereceğiz.

Adaçayı hakkında genel bilgiler 

Adaçayının botanik bilimindeki karşılığı Salvia olarak bilinmektedir.        Halk arasında elmaotu olarak da geçmektedir. Bitki biliminde ballıbabagiller familyasının bir üyesidir. Genelde ılıman veya sıcak iklim bölgelerinde yetişmektedir. Bilinen 450 tür adaçayı vardır. Adaçayının boyu genelde 30-75 cm arasındadır. Adaçayı, kışın yapraklarını dökmez. Adaçayı otsu-çalımsı bitkiler sınıfındandır. Tüylü gövdesi ikinci senesinde odunlaşmaktadır. Gri-yeşil renkli yapraklarından yakıcı güzel bir koku salgılamaktadır. Adaçayı tohumları ile doğal olarak kendi kendine çoğalabilir. Fakat çelik yaparak da çoğaltabiliriz.

Biz bu yazımızda Salvia türü adaçayı yani Tıbbi adaçayı hakkında bilgilendirme yapacağız. Bu nedenle metin içerisinde bazen tıbbi adaçayı kelimesini bazen de sadece adaçayı kelimesini kullanacağız.

Tıbbi adaçayı Türkiye’de sıklıkla Akdeniz bölgesinde yetişir. Adaçayının yapraklarında uçucu yağ(oleum salisae), B vitamini ,tanen ve bazı acı maddeler bulunmaktadır. Geçmişten bugüne bu adaçayının yapraklarından yapılan çaylar insanoğlunun bedenini kuvvetlendirici olarak tüketilmiştir. Ülkemizde tıbbi adaçayı fazla yetişmediği için Anadolu adaçayı (Salvia triloba) daha sık tüketilmektedir. Lakin bu iki tür arasında pek fazla bir fark bulunmamaktadır.

Ülkemizde doksandan fazla adaçayı türü yani salvia türü olduğu biliniyor. Ve bunların %50 si endemiktir. Tıbbi adaçayı olarak bilinen tür Avrupa’nın tıp biliminde hafıza rahatsızlıklarına karşı kullanılmış, adaçayının içerdiği uçucu yağda ki bazı etken maddelerin hafızayı güçlendirdiği bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.

Adaçayının Faydaları

29534220.040529004Adaçayı geçmişten bugüne sıkça tüketilen bir çay türüdür. Günümüzde tüketimi bir hayli azalmıştır. Bu nedenle adaçayı faydaları konusunda bilgisiz olduğumuz ön plan çıkmaktadır. Bünyesinde bulunan uçucu yağlar ve etken maddeler sayesinde adaçayının faydaları say say bitmez. Adaçayı neye iyi gelir tam olarak bilinmiyor fakat geçmişten bugüne gelen bazı adaçayı faydaları şunlardır:

1- Adaçayının faydaları listesinin ilk sırası sindirimi kolaylaştırmasıdır. Adaçayı eski insanlarca “midevi” olarak tanımlanmıştır. Yani mideyi rahatlatan , mideyi koruyan anlamında kullanılmıştır. Bu nedenle hazımsızlık sorunu yaşayanların adaçayı tüketmesi tavsiye edilir.

2- Hazımsızlık sonucunda oluşan gaz sıkışması ve gaz çıkaramama problemlerinin en iyi ilacı adaçayıdır. Adaçayı içerek gazınızı çıkarabilirsiniz. (Bebeklerde ki gaz çıkaramama durumları için kullanımının uygun olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle küçük çocuklara ve bebeklere verilmemesi tercih edilebilir.)

3- Adaçayı faydaları listesinin üçüncü sırasında gece terlemeleri konusun gelir. Adaçayı gece çok sık terleyen insanların devasıdır. Yatmadan önce adaçayı içtiklerinde farkı anlayacaklardır.

4- Kadınların adet dönemindeki sancılarını hafifletme konusunda adaçayı ilk sıradadır. Ayrıca adet düzensizliğini yok eder.

5- Adaçayının içerisinde ki uçucu yağlar burun ve boğazda ki hastalıkların devasıdır. Bu sayede ağız yaralarına, dil yaralarına, boğaz ve bademcik iltihaplanmasına iyi gelen bitkisel ilaçtır.

6- Adaçayının faydalarından birisi de ciltteki mantarlara sürüldüğünde onları iyileştirmesidir.

7- Adaçayı, yaraların iyileşmesini hızlandırır, kolaylaştırır.

8- Adaçayı dişleri kuvvetlendirir ve beyazlaştırır.

9- Mide bulantısını keser. Araba tutan insanlar yolculuktan yarım saat önce adaçayı içerler ise rahat bir yolculuk geçirirler.

10- Adaçayının faydaları listesinin en önemli maddesi budur. Adaçayı bağışıklık sistemini geliştirir. Virüslerin,bakterilerin ve mantarların neden olduğu hastalıkları büyük ölçüde engellemektedir. Tabi bağışıklık konusunda beslenmenin de önemi vardır.

11- Astım hastalarında nefes sorununu bir nebze de olsa azaltır.

12- Adaçayı, inanılmaz bir idrar söktürücüdür.

13- Adaçayı, duş alırken kullanılan suya katılırca cilde güzellik verir, saç dökülmesini önler, yaşlanmayı geciktirir.

14- Adaçayının zayıflattığı konusunda da diyetisyenlerin ve spor hocalarının açıklamaları mevcut.

PsSkCzbD

Adaçayı Nasıl Kullanılmalıdır ?

Yukarıda adaçayının faydaları konusunda bilgiler verildi. Lakin bu maddelerin her biri farklı yöntemler ile tüketildiğinde işe yaramaktadır.

1,2,3,4.,9,10,11,12,13 ve 14. Madde için : Adaçayı çiçeklerini ilkbahar sonu – yaz başı gibi açar. Tam bu zamanlarda yaprakları toplanır ve 35 derecenin altında gölgelik alanlarda kurutulur. Bu kurutulmuş adaçayı yapraklarından bir iki tatlı kaşığı alınır ve üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10 dakika demlemeye bırakılır. Demleme bittikten sonra yaprakları alınır ve içilir. Günde 3 kez içmek yeterlidir. Bu yöntem de adaçayı nasıl yapılır sorunun cevabı niteliğindedir.

5 ve 6. Madde için : Bu etkileri sağlamak için kurumuş adaçayı yapraklarından bir-iki tatlı kaşığı alınır ve bir bardak suya koyularak kaynatılır. Kaynama bittikten sonra kabın üstü kapatılır ve 15 dakika bekletilir. Bu adaçayı solüsyonu ile günde birkaç kez gargara yapılır. Mantarlı bölgelere de dışarıdan sürülür.

7.Madde için : Yeni açan, küçük ,körpe adaçayı yaprakları toplanır. Sonra bu yapraklar ezilerek lapa haline getirilir. Bu adaçayı lapası yaralar üzerine bastırılarak iyileşme süreci hızlandırılır.

8. Madde için : Yeni açan, küçük ,körpe adaçayı yapraklarından bir iki tane koparılır ya da toz haline getirilmiş adaçayı yaprağı el ile dişlere bastırılarak sürülür.

adaçayı salvia farinacea victoria blue tohumu-400x400

Not : Adaçayının faydaları için bu kullanımlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Her derdin devası farklı yöntemler ile sağlanmaktadır.
NOT: Adaçayı günde 15 gram (12-18 gram arası) tüketildiğinde yüksek ateş, titreme gibi reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle fazla miktarda tüketilmemelidir. Günde 3 fincan adaçayından fazlası olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Ek olarak herhangi bir ilaç kullanıyor veya tıbbi bir tedavi sürecindeyseniz adaçayı kullanmadan önce mutlaka hekiminize ve eczaneye danışınız.

NOT : Hamile kadınlar adaçayını kullanmamalıdır.

 

Böylece adaçayı hakkında genel bilgilere sahip olmuş olduk. Adaçayının faydaları konusunda yapılan çalışmaları sizler için araştırdık ve adaçayı faydaları listesini sizlere sunduk. Bu faydalardan yararlanmak için adaçayı nasıl yapılır sorusunun da cevabını vermiş olduk.

Sorularınız, istekleriniz ve mesajlarınız için yorum yazabilirsiniz.

 

53 Yorum

 1. hüseyin altunbaş
hüseyin altunbaş

  En kısa zamanda bir maddeyi uygulamayı düşünüyorum,ne varsa şifalı bitkilerde var.

 2. seden kekeve
seden kekeve

  dişim ağrıyodiye doktora gittim apse var çekemem dedi ilaç yazdı antibiyotik ve ağrı kesici 12 saatte bir alacaksın dedi ilaç alıyorum 2 saat sonra ağrı kaldığıyerden devam vede çok şiddetli napcaz şimdi

 3. Ergin Öztürk
Ergin Öztürk

  Soganı hangi şekilde kullanırsak kilo verebilmemiz mümkün olabilir.

 4. Erdi Bozdemir
Erdi Bozdemir

  Sitedeki bilgiler gerçekten çok yararlı. Birçok bilmediğim ayrıntıyı öğrenmiş oldum.

 5. uğur pehlivan
uğur pehlivan

  ender saraç oldukça güzel bir paylaşım yapmış bayanların hoşuna gideceğini düşünüyorum.

 6. Atilla Taş
Atilla Taş

  Gayet guzel anlatim olmus bunlari yapacak olanlar olumlu sonuc alacaktir tesekkurler.

 7. Anıl ŞANLIGÜLER
Anıl ŞANLIGÜLER

  İyi günler bir yazınızı okurken anlayamadığım bir şey vardı , ama yazıyı sonra tekrar bulamadım , o yüzden buradan sormak istiyorum .safra kesesi hastalıkları belirtilerinde omuz altı ağrısı yazmışsınız omuz altı koltuk altı mı oluyor. Çünkü benim bu belirtilere ek birde sağ koltuk altım ağrıyor. Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 8. Mustafa yıldız
Mustafa yıldız

  yoğurdun faydaları say say bitmiyor.

 9. aykut düztaş
aykut düztaş

  Merhaba arkadaslar siz hangi yontemi uyguluyorsunuz hangisi daha etkili acaba. Annem polikistik over hastası bende kilolarımdan kurtulmak için içicem hamgisini tavsiye ederdiniz acaba Şimdiden teşekkürler…

 10. Merve Tarhan
Merve Tarhan

  annemin dişi çok ağrıyor ama doktora gitmiyor karanfil miydesini bulandırıyor ne yapmalız

 11. nuray özdemir
nuray özdemir

  çocuk olmasını kolaylaşırır mı acaba

 12. Samet YILDIZ
Samet YILDIZ

  Yoğurt yiyerek zayıflayan yakınlarım var. Gerçekten inanılmaz önemli. Ama doğal yoğurt olmalı.

 13. nazım esen
nazım esen

  Daha çok cilt bakımı istiyoruzzz 🙂

 14. seda akkuş
seda akkuş

  İyi hoş doğal tedaviler veriyorsunuz , bu devirde doğal şifalı bitkiler bulmak pek kolay değil ama .

 15. sevim fedakar
sevim fedakar

  Verdiğiniz öneriler denemeye değer.

 16. Çağrı Çağlayan
Çağrı Çağlayan

  İyi hoş doğal tedaviler veriyorsunuz , bu devirde doğal şifalı bitkiler bulmak pek kolay değil ama .

 17. enes koca
enes koca

  Gerçekten Başarılı ve yararlı bir site . Böyle siteler gerekli paylaşım için çok teşekkür ederim .

 18. ahmet fidan
ahmet fidan

  Raf ömrünü uzatabilmek adına aldığımız bu kadar kimyasal dışında sağlığa önem veren sitelerin artış göstermesi gerçekten sevindirici. Kolay gelsin, başarılar

 19. Kaan kurt
Kaan kurt

  Sitenin içeriği de tasarımıda çok güzel başarılarınızın devamını dilerim.

 20. süleyman furkan özdemir
süleyman furkan özdemir

  Bizim aktar dükkanımız var , sizin siteniz kadar bitkisel tedaviler bilmiyoruz 🙂 Takipteyiz …

 21. Gülten şen
Gülten şen

  evde yoğurt yapımı, yoğurdun faydaları, yoğurt mayalamak, yoğurt nasıl yapılır, yoğurt suyunun faydaları, yoğurt yapımı

 22. Furkan özkan
Furkan özkan

  Soganı hangi şekilde kullanırsak kilo verebilmemiz mümkün olabilir.

 23. Aykut Demir
Aykut Demir

  hocam 25 yaşında pko hastasıyım uzun süren ilaç tedavisinden sonra evlilikten sonra bıraktım soğan kürüne başladım fakat bu 8. günüm hiç bi damla akıntı yok :(( benim kistlerime etki mi etmior acaba tam dediğniz gibi uyguluyorum hiç aksatmadan ve 4 ay 10 gün süreyle uygulamak istiyorum.bu soğan kürünün etki etmediği hastalar var mı?

 24. Alper karaca
Alper karaca

  Yoğurt yiyerek zayıflayan yakınlarım var. Gerçekten inanılmaz önemli. Ama doğal yoğurt olmalı.

 25. Selim oğuz
Selim oğuz

  Sitede içerikte güzel tasarımda güzel, Başarılar dilerim.

 26. hüda bilginn
hüda bilginn

  Şifalı bitkilerin faydalarını biliyoruz, yoğurdun faydaları hakkında da bilgi edindik sagliklihayatimiz.com sayesinde 🙂 Teşekkürler iyi ki varsınız 🙂

 27. Anıl Bürcü
Anıl Bürcü

  şüphesiz çok faydalı bilgiler var , sık sık ziyaret etmekte fayda var siteyi 🙂

 28. Ercan Onur Kızkın
Ercan Onur Kızkın

  dişim ağrıyor ne yapmalıyım

 29. hilal sabuncu
hilal sabuncu

  soğan suyu küründe , regl döneminden mesela 1 gün önce kistler parçalanıp atılıyor, yoksa regl dönemindemi atılıyor

 30. GÖKHAN DERELİ
GÖKHAN DERELİ

  En kısa süre içerisinde şifalı bitkiler ile hazırlanmış olan bitkisel tedavilerden birini uygulayacağım.

 31. Serkan Közkurt
Serkan Közkurt

  ender saraç yine bayanların olukça hoşuna gidecek paytlaşımlara devam ediyor. adamı meşhur ettik valla hep beraber. hak ettiğinide söylemeden geçemeyeceğim. SAhiller fotograftaki bayanlar gibi dolup taşacaksa hem bayanlar hem erkekler bu formülleri mutlaka deneyecektir.

 32. Egemen Çığ
Egemen Çığ

  dişim ağrıyodiye doktora gittim apse var çekemem dedi ilaç yazdı antibiyotik ve ağrı kesici 12 saatte bir alacaksın dedi ilaç alıyorum 2 saat sonra ağrı kaldığıyerden devam vede çok şiddetli napcaz şimdi

 33. GUBSE BEYZA KABARDEY
GUBSE BEYZA KABARDEY

  En kısa süre içerisinde şifalı bitkiler ile hazırlanmış olan bitkisel tedavilerden birini uygulayacağım.

 34. Cemil Evcil
Cemil Evcil

  En kısa süre içerisinde şifalı bitkiler ile hazırlanmış olan bitkisel tedavilerden birini uygulayacağım.

 35. Ramazan Arıkan
Ramazan Arıkan

  İşte aradığım buydu, boyalı saçlarıma ekstra bakım yapmak için doğal yöntemler ararken bu siteyi keşfettim. Doğal bakım diye girdim ama çok daha fazlasını buldum. Burda ne ararsam var

 36. ibrahim merdivan
ibrahim merdivan

  Merhaba arkadaslar siz hangi yontemi uyguluyorsunuz hangisi daha etkili acaba. Annem polikistik over hastası bende kilolarımdan kurtulmak için içicem hamgisini tavsiye ederdiniz acaba Şimdiden teşekkürler…

 37. Fatih Bozkurt
Fatih Bozkurt

  Ben de bunu merak ediyorum, yoğurt yemek yerine ayran içmek de aynı yararları sağlar mı ?

 38. yusuf onur inan
yusuf onur inan

  yoğurdun faydaları say say bitmiyor.

 39. Okan Kaleli
Okan Kaleli

  evde yoğurt yapımı, yoğurdun faydaları, yoğurt mayalamak, yoğurt nasıl yapılır, yoğurt suyunun faydaları, yoğurt yapımı

 40. İsmet Berkem Uyguntürk
İsmet Berkem Uyguntürk

  Bence doğal rengi bir bayana daha güzel yakışır. Bir erkek olarak doğal kalmasını öneririm 🙂

 41. Berk YALÇINKAYA
Berk YALÇINKAYA

  Arkafaslar suan ölmek uzereyim. Cıldırıyorum disim cok kotu agriyor. Disime asprin koydum. Buz koydum. Karanfil koydum bu tavsiyeleri internetten aldim ama hic bir isime yaramadi simdi sarimsagi da denicem insallah gecer insallah sizin de gecer ben dayanamiyorum disim cürük curuk disimin dis eti oyle bir aciyor ki sanirim artik gidip cekktiricem. Boype gecici cozumler ise yaramiyo

 42. sunay teke
sunay teke

  Kaliteli ve bilgi dolu bir paylaşım olmuş. teşekkür ederiz.

 43. mert ipek
mert ipek

  Bim\\\\\\\’de yoğurt 3,99 Tl :D:D:D

 44. Kübra Özdemir
Kübra Özdemir

  Ayran için de aynı faydalar var mı acaba ?

 45. Enver ÇITAK
Enver ÇITAK

  İşte aradığım buydu, boyalı saçlarıma ekstra bakım yapmak için doğal yöntemler ararken bu siteyi keşfettim. Doğal bakım diye girdim ama çok daha fazlasını buldum. Burda ne ararsam var

 46. Cemal TURHAN
Cemal TURHAN

  Merhaba arkadaslar siz hangi yontemi uyguluyorsunuz hangisi daha etkili acaba. Annem polikistik over hastası bende kilolarımdan kurtulmak için içicem hamgisini tavsiye ederdiniz acaba Şimdiden teşekkürler…

 47. Rıdvan Atila
Rıdvan Atila

  Arkadaşlar arka dişim ağrıyor birşey yerken bastırınca daha çok ağrıyor herşeyi denedim ne yapmalıyım ?

 48. Merve Tarhan
Merve Tarhan

  Soganı hangi şekilde kullanırsak kilo verebilmemiz mümkün olabilir.

 49. EMRE ARIK
EMRE ARIK

  Bronzlaşmak iyi güzel ama bir an önce kararacam diye tatile gider gitmez güneşi vücuda dayamamak lazım. Koruyucu kremler vb kullanmadan doğrudan ve uzun süre güneşe maruz kalmak sonu acılarla geçen deri soyulmalarının yanı sıra cilt kanserine kadar götürüyor.

 50. Oktay akhan
Oktay akhan

  Saç boyasının saçlarımıza verdiği zararları bilmemize rağmen yine de saçlarımızı boyatmadan yapamıyoruz. En azından doğal bakım konusunda verdiğiniz bilgiler yardımıyla ekstra bakım uygulayarak bu zararları en aza indirme şansına sahip olabiliyoruz.

 51. Osman Öksüz
Osman Öksüz

  Bizim aktar dükkanımız var , sizin siteniz kadar bitkisel tedaviler bilmiyoruz 🙂 Takipteyiz …

 52. Samet AYDIN
Samet AYDIN

  Sağlık günümüzün en iyi sektörü olmaya başladı. işini bilen ve iyi yapan kazanıyor bence.

 53. Eyup Topcan
Eyup Topcan

  Sitenin içeriği de tasarımıda çok güzel başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.