Ada Soğanı Bitkisinin Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Ada Soğanı Bitkisinin Faydaları

Ada Soğanı Bitkisinin Faydaları

Ada soğanının diğer adları olarak ayı soğanı, aksoğan, ölü soğanı ve son olarak da beyaz soğan şeklinde geçmektedir. Bahsi geçen bu bitki, kumluk ve genellikle kurak yerler de yetişmektedir. Ada soğanının şekil tarifini verecek olursak mızrak gibi uzun, beş şerit şeklindeki yapraklara sahip olan bu bitki yaz mevsiminin sonlarına doğru artık beyazımsı çiçekler açar. Boyu genellikle 50 santimetre 100 santimetre aralığında bulunan zambakgiller familyasından otsu bir bitkidir.

Ada soğanı faydaları

Ada soğanın çiçekleri yeşil ve beyaz renklerinde kendisini belli eder bu çiçekler acı ve zehirlidir. Bu yüzden taze iken kesinlikle kullanılmaz. Bitkinin soğan kısmı ise yapraklarının altında bulunur. Ada soğanı bitkisi Güney Asya’da ve Balkanların Güney tarafında yetişir. Ülkemizde ise Ada soğanının yetişmesine uygun olarak; Akdeniz ve Ege bölgesinde görülmektedir.

Tüm bu genel bilgilerden sonra şimdi sizlere Ada soğanını nasıl kullanabileceğinizi size açıklayacak olursak; sonbahar mevsiminde ada soğanının soğan kısmı toplanır, soğanın etli olarak ifade edilen orta bölümü dilimler şeklinde kesilir ve kurutulmaya bırakılır. Ada soğanı kesinlikle nemli ortamlara karşı korunması gereklidir. Kurutma işlemi bittikten sonra dövülüp toz haline getirilir. Bu şekilde toz hal de kullanılan Ada soğanı genellikle bal sirke ya da zeytinyağı ile karıştırılarak dikkatli bir şekilde kullanılır.

Kullanımını sunduğumuz bu Ada soğanını neden tüketiyoruz? Bu sorunun cevabına yanın olarak o zaman şimdi de sizlere Ada soğanının faydalarını sayacak olursak; Ada soğanı haricen kullanımında iltihaplı olan yara ve bölgeleri iyileştirme gibi bir mucizevi yapıya sahiptir. Ayrıca bu bitkinin en önemli özelliği idrar sökücü olmasıdır. Bununla birlikte günümüzde de yaygın olarak görülen saçkırana karşı önleyici bir rol oynar. Bahsettiğimiz haricen uygulandığı bölge de ise ağrıyı anında keser. Kalp sistemi açısından da bir o kadar faydası bulunan bu bitki; kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Ayrıca kesin olmasa da Ada soğanının sara hastalığında da etkili olduğu söylenir. Özellikle artık her 3 insandan bir tanesinde görülen öksürük sorunu için de ada soğanı bire birdir. Öksürük sorunu yaşayanlar bu bitkinin tozunu bal ile karıştırarak tükettiği takdirde hem nefes alıp vermeyi düzenler hem de öksürüğü keser. Ada sokağı bitkisinin düzenli kullanımı sonucunda bağırsakları yumuşatan bir etki gösterir ve ayrıca sindirim sistemini de düzenler. Ada soğanı faydalarını saydık; şimdi size bu bitkinin kullanılmayacağı durumdan bahsetmek istiyoruz. Böbrek hastalarının ada soğanı kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında başka bir kısıtlama yok.

Ada soğanı faydaları

Uzmanlar tarafından yararlı olan bitkisellerin uzun süreli bir bağımlılık yapmaması her zaman söylenmektedir. Bu yüzden ada soğanı da uzun süre kullanmayınız içindeki zehir uzun süre kullanımı sonucunda vücudunuzda birleşecektir tam tersine faydaları yerine bitkinin zararlarını vücudunuza almış olursunuz. Sağlıklı günlere…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.