2015 Diş Sağlığı ve Bakımı

Günümüzde diş güzelliği ve bakımı diş sağlığının bir hayli önüne geçti. Artık insanlar sağlıklı dişlere sahip olmak istemiyor. Güzel dişlere sahip olmak istiyor. Bu durumda güzellik de sağlığın önüne geçmiş oluyor. İnsanlar güzel ve beyaz dişlere sahip olmak için bir çok yol deniyor. Bunların kimisi doğal ve sağlıklı iken kimisi de sentetik ürünlerle ve sağlıksız oluyor. Biz sizlere daha önce sağlıklı yöntemlerle ve doğal bitkiler ile diş bakımı ile ilgili bir yazı vermiştik. O yazıya ulaşmak için sağdaki mavi yazıya tıklayabilirsiniz : Diş Bakımı

Diş bakımında kullanılan doğal bitkilere ulaşmak için de sağdaki mor yazıya tıklayabilirsiniz : Şifalı Bitkiler

Şimdi gelelim diş beyazlatmak için kullanılan doğal yöntemlere :

Yazımıza size bir uyarı vererek başlamak istiyoruz. Çok sık kahve,çay ve sigara kullanımı dişlerin sararmasına, gazla ve şekerli içecekler ise dişlerin yıpranmasına-çürümesine-güçsüzleşmesine neden olur. Ayrıca sigaranın zararlarını daha ayrıntılı okumak isterseniz sağdaki yeşil yazıya tıklayabilirsiniz : Sigaranın Zararları

hamilelikte-dis-bakimi

 • Yaz mevsiminin başlaması ile yerli muz üretimlerinde artış oldu. Muzun içindeki potasyum ve magnezyum diş sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Bir tane muzu yavaşça tüketin. Daha sonra muz kabuğunun iç kısmını dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinize sürtün. 2-3 dakika kadar bekleyin, daha sonra durulayın. Bekleme işlemini yapmazsanız veya kısa tutarsanız diş minesi gerekli magnezyum ve potasyumu alamaz.

Not :  Fazla muz tüketimi tansiyon düşmesine neden olabilir. Bundan dolayı sağlıklı bireylerin  dengeli tüketmesi , tansiyon hastalarının ise bu yöntemi kullanmamaları tavsiye edilir.

 • Yurtdışının ünlü diş hekimlerinden Joseph Banker ‘ın iddiasına göre az bir miktar aktif karbon ile suyu karıştırıp ağızda çalkalanırsa dişleri beyazlatırmış. Bu iddianın doğruluğunu bilemiyoruz. Ama günümüzde çok sık kullanılmaya başlandı. Memnun olanlar görülüyor. Fakat aktif karbonun insan vücuduna zarar verebileceğinde uygulama sonrasında ağzın çok iyi durulanması ve uygulama sırasında asla yutulmaması gerekiyor.
 • Kahve,çay,şarap,sigara gibi ürünleri kullanmayı hemen bırakamıyor olabilirsiniz. Fakat diş beyazlığı için bunları bırakmanız veya bunların tersi etki yapan ürünleri kullanmanız gerekir. Eğer hemen bırakamıyorsanız çilek tüketin. Çileğin içeriğinde malik asit isminde, sigara-çay-kahve gibi ürünlerin yaptığı sararmayı önleyen ve temizleyen bir madde bulunur. 2 tane çileği ezip karbonat ile birlikte karıştırın. Sonra bu karışım ile dişlerinizi 5-7 dakika fırçalayın. Sonra da durulayın. Her gün uygulayabilirsiniz.

505767071-thinkstock-agiz-dis-sagligi-bakimi-saglik-dircasi-mkl

 • Günümüzde pek yaygın olmasa da eski insanların yani dedelerimizin anneannelerimizin sık sık kullandığı bir yöntemde sirke ile ağız temizlemektir. 3 ölçek suya 1 ölçek doğal elma sirkesi ilave edin. Bu karışımı ister içebilirsiniz isterseniz de gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var : Sirkeli suyu çok sık içmemelisiniz, tansiyon oynaması yapabilir. Kesinlikle doğal elma sirkesi kullanmalısınız. Marketlerde satılan sirkelerin büyük bir çoğu doğal değildir. Köy yapımı bulmanız daha iyi olacaktır.
 • Beşinci yöntem, çok sık kullanılan ama dikkatli kullanılması gereken oksijenli su – karbonat karışımı yöntemidir. Bu maddeler macun kıvamı olana kadar karıştırılır ve daha sonra bu karışım ile dişler fırçalanır. Bu yöntemi 3-5 gün uyguladıktan sonra en az 6 ay beklemelisiniz. İçerisinde aşındırıcı maddeler bulunduran bu karışımı çok sık uygulamamak ve doktor kontrolünde uygulamak gerekir.

 

Bu yöntemlerin hepsi tavsiye niteliğindedir. Doğal yöntemlerin bilinen etkileri ve yan etkileri yazı içerisinde verilmiştir.

7 Comments

 1. ADIYAMAN 17 Mayıs 2015
 2. ferdi karakaş 22 Mayıs 2015
 3. İhsan Yılmaz 22 Mayıs 2015
 4. ali dursun 22 Mayıs 2015
 5. Tolunay Bydn 22 Mayıs 2015
 6. Doğancan Çelik 22 Mayıs 2015
 7. Sağlık Uzmanı 2 Eylül 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir